Dziecko na nartach – nauka jazdy z kijkami czy bez?

Nie ulega wątpliwości, że kije narciarskie są podstawowym elementem wyposażenia każdego narciarza. Pomagają zachować odpowiednią postawę, odpowiednie wparcie oraz naukę prawidłowej techniki jazdy. Co jednak z dziećmi, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą na nartach? Czy kije narciarskie są im niezbędne, czy na początkowym etapie nauki można się bez nich obyć? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Częstą praktyką w szkółkach narciarskich i na oślich łączkach jest rezygnacja z kijków narciarskich. Wychodzi się bowiem z założenia, że maluchy najpierw powinny opanować podstawy związane ze zjeżdżaniem, wjeżdżaniem wyciągiem oraz przemieszczaniem się po płaskim terenie. Ma to swoje praktyczne uzasadnienie, bowiem dopóki dzieciaki nie nauczą się pokonywać lęku związanego z samodzielnym przemieszczaniem się oraz skutecznego hamowania, dodatkowe kije mogłyby stanowić dla nich zbędne obciążenie i dodatkowa rzecz, o której trzeba pamiętać. I faktycznie, na tym etapie nauki kije narciarskie nie są maluchom potrzebne. Nieco inaczej sprawa przedstawia się jednak w momencie, gdy dziecko opanuje już jazdę na nartach na tyle, by stać się samodzielnym użytkownikiem stoku. Wiele osób niepotrzebnie przedłuża moment, w którym decyduje się dołożyć kije narciarskie dziecku, sadząc, że nie jest jeszcze gotowe na zsynchronizowanie ich pracy z nartami. Tymczasem, na kolejnym etapie nauki kije są niezbędne do zdobywania następnych stopni wtajemniczenia i utrwalenia poprawnej techniki.

Dodatkowo kije narciarskie wzmacniają u dzieci poczucie bezpieczeństwa związane z zamknięciem obwodu. Trzymanie czegoś w dłoniach pozwala im na lepsze poczucie możliwości własnego ciała oraz utrzymania równowagi. Ważnym aspektem wprowadzenia kijków narciarskich na tym etapie nauki jest także fakt, że pozwalają one opanować dynamikę skrętów oraz znacznie pomogą w odpychaniu się podczas np. podchodzenia do wyciągu. Kije przydadzą się także podczas niezbyt korzystnych warunków panujących na stoku, takich jak głęboki śnieg, lód czy wąskie żleby.

Warto pamiętać, że w przypadku dzieci, tak samo jak w przypadku dorosłych, kije narciarskie powinny być odpowiednio dopasowane do wzrostu. Istotną kwestią jest także ich trwałość, lekkość i odporność na uszkodzenia w wyniku upadku czy uderzenia w przeszkodę. Dlatego warto wybierać sprawdzone i dobrej jakości modele, np. kije narciarskie Leki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *