Jak dobrać rozmiar kijków zjazdowych?

Kijki narciarskie to niezwykle istotny element wyposażenia ekwipunku narciarza – o tym, dlaczego tak ważna jest nauka jazdy z kijkami i późniejsze ich wykorzystywanie, pisaliśmy w poprzednim wpisie. Jednak nie wystarczy jedynie iść do sklepu i wziąć pierwszej lepszej pary kijków, bowiem różne modele przeznaczone są nie tylko do różnych stylów jazdy, ale przede wszystkim różnią się od siebie rozmiarem. Dziś bierzemy pod temat często pomijany szczególnie przez początkujących narciarzy, czyli długość kijków i ich indywidualne dopasowanie. Dlaczego to takie ważne i jak odpowiednio dobrać kijki narciarskie i czym skutkuje niewłaściwie dobrany rozmiar? O tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego indywidualnie dobrane kijki narciarskie są tak ważne?

Zarówno zbyt krótkie, jak i zbyt długie kijki narciarskie sprzyjają nabieraniem złych nawyków zarówno w trakcie nauki, jak i w podczas późniejszych zjazdów. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że kijki w złym rozmiarze nie pozwalają na zachowanie odpowiedniej pozycji – w efekcie musisz wykonać wiele niepotrzebnych ruchów, by zachować równowagę. Wszystko to przekłada się na to, że jazda nie jest rytmiczna, płynna i harmonijna, a Ty w większym stopniu jesteś narażony na ewentualna kontuzję. Odpowiednio dopasowane kijki zjazdowe pomagają nie tylko utrzymać odpowiedni balans ciała, ale przede wszystkim umożliwiają zachowanie odpowiedniej pozycji i ułatwiają wykonywanie skrętów. Inną kwestią jest także fakt, że odpowiednio dobrane kijki narciarskie to nieoceniona pomoc dla początkujących narciarzy, bowiem znakomicie ułatwiają stawianie pierwszych kroków na stoku. Jeśli należysz do grupy narciarzy, którzy początki na stoku mają już dawno za sobą, zbyt krótkie kijki skutecznie zniwelują to, co zdążyłeś wypracować na oślej łączce i będą powodować niepotrzebne wychylenie oraz nieprawidłową pozycję ciała przy inicjowaniu skrętów. Teraz w drugą stronę – zbyt długie kijki narciarskie równie niekorzystnie wpływają na ergonomię i prawidłową technikę zjazdu, bowiem ciało w naturalny sposób będzie kompensować ich długość poprzez odchylanie się do tyłu. W obu przypadkach na jakości traci nie tylko technika, ale przede wszystkim komfort z jazdy i przyjemność z szusowania po stoku.

Jak wybrać długość kijków narciarskich?

Skoro już wiemy, że kijki narciarskie powinny być indywidualnie dopasowane do każdego narciarza, warto sprawdzić, jak można ułatwić sobie ich wybór. Przed zakupem kijków zjazdowych warto je przymierzyć, przy czym sam pomiar powinien odbywać się w płaskim obuwiu lub na boso. Nawet buty niewielkim obcasie lub na platformie zafałszują wynik i sprawią, że pomiar w ogóle nie będzie miarodajny. Aby dopasować odpowiedni rozmiar kijka, należy odwrócić go do góry nogami, tak, żeby rączka stabilnie opierała się o podłoże. Następnie należy umieścić rękę pod kółeczkiem (zwanych także często śnieżynką lub talerzykiem, pozostawiając część nad nim wolną – to właśnie ten fragment podczas zjazdów znajduje się pod śniegiem, dlatego nie należy uwzględniać go w pomiarach.  Co zaś tyczy się pozycji ciała podczas mierzenia – ramiona powinny ściśle przylegać do ciała, podczas gdy przedramiona powinieneś trzymać przed sobą tak, by były względem siebie równoległe. Kijki narciarskie dobrane są odpowiednio, jeśli ramię i przedramię tworzą kąt prosty a kijek w dalszym ciągu stabilnie opiera się o podłoże. I tu jedna istotna uwaga – do określenia kąta, jakie tworzą Twoje ramie i przedramię będziesz potrzebował osoby towarzyszącej, sprzedawcy lub lustra – ocenianie na oko z góry nie pozwoli Ci prawidłowo ocenić ich położenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *