Jakie kije do narciarstwa biegowego?

Narciarstwo biegowe jest mniej popularną dyscypliną sportu niż klasyczne narciarstwo zjazdowe, trzeba jednak przyznać, że z roku na rok rośnie liczba entuzjastów tej aktywności. Jeśli powoli kompletujesz sprzęt do narciarstwa biegowego z pewnością już wiesz, jak ważnym elementem wyposażenia są specjalistyczne kije. W dzisiejszym tekście podpowiemy jak je wybrać i na co zwracać uwagę, by wybrać idealnie dopasowany do tej dyscypliny model.

Kije do nart biegowych to poza nartami najważniejszy element sprzętu – to one bowiem odpowiadają za rozpędzanie się podczas biegu i utrzymywanie prędkości. Ważną kwestią jest jednak ich odpowiednie dopasowanie – ta zasada dotyczy doborów kijków niezależnie od dyscypliny narciarstwa. Warto także wiedzieć, że każdy styl jazdy wymaga nie tylko specjalistycznych kijków ale także indywidualnego doboru – chodzi przede wszystkim o to, że kijki do jazdy klasycznej nie nadają się do wykorzystania podczas uprawiania stylu łyżwowego i na odwrót.

Zacznijmy od tego, że kije narciarskie do jazdy w stylu klasycznym powinny być o 30 cm krótsze od wzrostu użytkownika, tymczasem te wykorzystywane podczas stylu łyżwowego powinny być 20 cm krótsze od wzrostu.

Wartym aspektem jest także sztywność i waga poszczególnych modeli kijków – najlepsze modele np. kijki do narciarstwa biegowego marki Leki wykonane są z włókna węglowego, będącego lżejszym od aluminium i bardziej wytrzymałym od stali. Niektóre modele posiadają także domieszkę włókna szklanego, w różnych proporcjach, które odpowiadają za sztywność kijków. Przykładowo kije wykonane w 100% z włókna węglowego będą sztywniejsze, niż te które wykonane są częściowo z włókna węglowego i częściowo z włókna szklanego.

Cechą charakterystyczną kijków do narciarstwa biegowego wykonanych w całości z włókna węglowego jest ich dużą sztywność, co w znacznej mierze przekłada się na transfer siły i w efekcie prędkość podczas jazdy. Jednak coś za coś – tego typu modele obciążają łokcie i ramiona, co może być uciążliwe na dłuższych trasach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *