Kije narciarskie – po co właściwie są potrzebne?

Czy wiesz, że narciarstwo od lat plasuje się w pierwszej trójce wśród najchętniej wybieranych sportów zimowych w naszym kraju? To obok snowboardu najczęściej wybierana aktywność, której popularność sukcesywnie wzrasta  roku na rok. I nic dziwnego, bowiem jazda na nartach to nie tylko świetna zabawa, w której może uczestniczyć cała rodzina, ale także wymagająca dyscyplina, która z powodzeniem może zastąpić kompleksowy trening aerobowy całego ciała. Podczas zjazdów pracują praktycznie wszystkie grupy mięśniowe – od mięśni nóg i pośladków po mięśniach ramion czy mięśniach głębokich kończąc.

Zanim jednak wybierzecie się na podbój polskich lub zagranicznych stoków, warto kompletować podstawowy ekwipunek narciarza, wśród którego bez wątpienia nie może zabraknąć kijków narciarskich. Ich wybór na rynku jest ogromny, stąd znalezienie odpowiedniego, dobrego jakościowo i sprawdzonego modelu, może wcale nie być takie proste. Tymczasem – czy kije narciarskie rzeczywiście są takie niezbędne? Nie brakuje przecież osób, które z powodzeniem zjeżdżają bez nich, również dzieci w początkowej fazie nauki zjeżdżają bez kijków. Do czego właściwie służą kije narciarskie i jakie są ich funkcje?

Jedną z głównych funkcji kijków narciarskich jest podpieranie się oraz podpychanie, w momencie wchodzenia pod wyciąg, co znacznie usprawnia i przyspiesza cały proces. Kije doskonale sprawdzają się także jako element ułatwiający utrzymanie równowagi, co przydaje się przede wszystkim początkowym narciarzom. Ostatni aspekt dotyczy już głównie zjazdów – kije umożliwiają odepchnięcie się i co za tym idzie – szybsze nabranie prędkości. Doskonale sprawdzają się także podczas jazdy w świeżym, puszystym śniegu

I choć zwolenników jazdy bez kijków nie brakuje to prawda jest taka, że znacznie ułatwiają one w odpowiednim zbalansowaniu ciała oraz utrzymaniu poprawnej postawy. To z kolei przekłada się na lepszą kontrolę nart i znacznie większe bezpieczeństwo. Ważnym aspektem przemawiającym za jazdą z kijkami jest także fakt, że ułatwiają one znacznie ułatwiają one wykonywanie skrętów, nadawanie ciału pożądanej rotacji oraz odpowiedni balans, słowem – używanie kijów narciarskich podczas jazdy pozwoli Ci zyskać pełną kontrolę podczas zjazdów i ułatwi przyjmowanie właściwej postawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *