Rodzaje kijków narciarskich – sprawdź czym się różnią! Cz.I

Chociaż kalendarzowe lato wciąż jeszcze trwa, nim się obejrzymy nadejdzie jesień, a po niej długo oczekiwana przez wszystkich miłośników jazdy na nartach zima. I choć mieszkańcy większości kraju raczej nie mają co liczyć na śnieg, to wszyscy Ci, którzy szusują w górach lub zagranicznych kurortach z pewnością już zacierają ręce. Nie brakuje też osób, które właśnie w nadchodzącym sezonie upatrują szansy na rozpoczęcie przygody z nartami. Należysz do tej grupy? Świetnie się składa! Mamy bowiem dla Ciebie krótki poradnik dotyczący wszystkich rodzajów kijków narciarskich, w którym dokładnie wyjaśniamy co, jak i gdzie. Dowiesz się z niego, że kijki kijkom nierówne, a dobór odpowiedniego modelu do dyscypliny naprawdę ma znaczenie. Przed Wami pięć podstawowych rodzajów kijków narciarskich – wybierz idealne dla siebie!

Kije zjazdowe

Kije zjazdowe to zdecydowany faworyt tego zestawienia – są najchętniej wybieranym modelem spośród wszystkich kijków narciarskich. Ich zadaniem jest przede wszystkim stabilizacja oraz pomoc w utrzymaniu równowagi i odpowiedniej postawy w czasie zjazdu. Warto tu podkreślić, że chodzi o zjazdy na przygotowanych wcześniej stokach – kije do freeride to zupełnie inny kaliber. Ten typ kijków umożliwia także sprawne odpychanie się i przemieszczanie po płaskim terenie np. podczas stania w kolejce do wyciągu. Większość z nich wykonana jest z aluminium, co sprawia, że są trwałe, lekkie i mają stosunkowo przystępną cenę. Kije uznanych marek, takich jak Leki to nieco większy wydatek, jednak w pakiecie otrzymujemy designerskie grafiki oraz ergonomiczne rękojeści, które znacznie ułatwiają trzymanie kijków podczas zjazdów. Na rynku znaleźć można także kije wykonane z karbonu o różnych średnicach, co sprawia, że można dopasowywać je do wagi użytkownika. To jednak wydatek rzędu kilkuset złotych, choć przyjemność z jazdy z karbonowymi kijami jest warta tego poświęcenia.

Kije do narciarstwa slalomowego

Odróżnisz je od innych już na pierwszy rzut oka – charakterystyczne wygięcie umożliwiające ustawienie ich tak, by były maksymalnie blisko sylwetki narciarza w momencie, gdy nie są akurat wykorzystywane do odpychania się. Zasadniczo wybór tego typu kijków jest ograniczony ze względu na to, że slalom jest stosunkowo niszową dyscypliną narciarstwa. Dlatego warto przy zakupie decydować się na sprawdzone i polecane modele kijów slalomowych np. marki Leki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *