Rodzaje kijków narciarskich – sprawdź czym się różnią! Cz. II

Kije do narciarstwa biegowego

Ta dyscyplina zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Klucz do jej sukcesu to fakt, że do uprawiania tej formy narciarstwa nie są potrzebne góry i stoki – wystarczy wyłącznie śnieg. Kije biegowe odpowiadają przede wszystkim za asekurację podczas zjazdów oraz efektywne odpychanie się od podłoża na płaskich terenach. Ich charakterystyczną cechą jest długość, która pozwala maksymalnie wykorzystać siłę odepchnięcia. Ponad to kije biegówki wyposażone są także w ergonomiczną rękojeść oraz specjalny pasek, który uniemożliwia zgubienie kija nawet po wypuszczeniu z rąk.

Ten rodzaj kijków, podobnie jak w przypadku kijów zjazdowych wykonywany jest przede wszystkim z aluminium oraz włókna węglowego – oba te surowce dobrze sprawdzają się pod kątem lekkości i trwałości, jednak znacznie różnią się ceną. Ważnym

Kije do freeride

Bardzo charakterystyczny model wyróżniający się przede wszystkim bardzo dużym talerzykiem. Jego zadaniem jest uniemożliwienie zapadnięcia się kijów w sypkim i głębokim śniego. Jednocześnie wielkość talerzyka wpływa na to, w jakim stopniu pozwala on narciarzowi odbijać się od śniegu i jaką nadaje prędkość. Kolejną typową dla kijków do freeride cechą jest brak pasków na nadgarstkiem – decydują tu przede wszystkim względy bezpieczeństwa.

Kije do skitouringu

Regulowana długość to zdecydowanie najbardziej charakterystyczna cecha tego modelu kijków narciarskich – umożliwia bowiem stopniowanie długości dopasowanej do kąta nachylenia stoku. Sam skitouring to z kolei specjalistyczna dyscyplina narciarstwa polegająca w skrócie na pokonywaniu gór i wzniesień na nartach. Oznacza to, że kije muszą sprawdzić się zarówno podczas jazdy po płaskim terenie, jak i podczas wzniesień czy zjazdów. Sprowadza się to do prostej konkluzji, że kije o stałej długości zupełnie nie zdałyby tu egzaminu – dlatego też kije do skitouringu posiadają teleskopową budowę umożliwiająca płynną regulację ich długości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *