Kijki do nordic walking – do czego właściwie służą?

Umówmy się – nordic walking, bez kijków do nordic walking to nie nordic walking. Trochę zagmatwaliśmy, jednak fakt jest faktem – kije są nieodłącznym elementem tej dyscypliny, bez którego nordic walking byłby zwykłym marszem. O tym, jak są ważne i do czego tak naprawdę służą przeczytacie w poniższym tekście.

Podstawowym założeniem nordic walking jest odpowiednia synchronizacja ruchów rąk i nóg. Choć wydaje się to proste, w rzeczywistości wymaga nieco wprawy oraz … odpowiednio dobranych kijków. Niemniej, odpowiednia technika pozwala zaangażować do pracy 90% mięśni całego ciała, w tym przede wszystkim górne partie mięśniowe. I to właśnie tu główną rolę odgrywają kije do nordic walkingu – dzięki nim pracują barki, ramiona, plecy oraz mięsnie klatki piersiowej. Kije pozwalają także odciążyć kręgosłup oraz zwiększyć zakres ruchu w stawach np. łokciowych czy barkowych.

Dodatkowym zadaniem kijków do nordic walking jest także ustabilizowanie tułowia i zapewnienie mu równowagi. Jednocześnie ruch jaki wykonujemy pozwala pobudzić do pracy i wzmocnić mięśnie głębokie i strukturalne, odpowiadające za zachowanie odpowiedniej postawy. Wszystko to sprawia, że nordic walking jest doskonałą aktywnością dla osób, borykających się z problemami z kręgosłupem lub takich, które chcą wrócić do formy po kontuzji. I choć wydaje się być mało wymagający, dostarcza organizmowi wiele korzyści, takich jak poprawa wydolności, lepsze funkcjonowanie układów oddechowego i krążenia oraz redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej. I niebagatelną rolę odgrywa w tym właśnie wykorzystanie kijków.

Kije do nordic walking wzmacniają naturalnych, wahadłowy ruch ramion, co znacząco wpływa na efektywność wykonywanych ćwiczeń. Czy wiesz, że spacerując z kijkami możesz spalić o 25% więcej kalorii, niż podczas zwykłego marszu? Dzieje się tak głównie ze względu na to, że kije z jednej strony odciążają mięśnie i stawy, z drugiej zaś – zmuszają do wzmożonego wysiłku, w bezpieczny i umiarkowany sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *