Kije trekkingowe i kije do nordic walking – czy jest między nimi jakaś różnica? Cz.I

Nordic walking to dyscyplina sportowa, która pojawiła się u nas stosunkowo niedawno i szturmem podbiła parkowe alejki. Z kijkami chodzą wszyscy – wiek, płeć i stopień wytrenowania nie ma tu żadnego znaczenia. Ma je jednak fakt, że nordic walking jest sportem, który pozwoli Ci nie tylko zrzucić zbędne kilogramy i przygotować formę na lato, ale przede wszystkim aktywnością, która niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Niemniej, nieodłącznym elementem treningów są odpowiednio dobrane kijki do nordic walking – to właśnie one w połączeniu z ruchem rąk robią w tym sporcie całą robotę. Rynek oferuje ogromny wybór kijków do nordic walking, które nierzadko zestawiane są w bezpośrednim sąsiedztwie kijków trekkingowych. Czy te poszczególne modele można traktować tożsamo i sprawdzą się zarówno podczas nordic walking, jak i w wędrówek po zróżnicowanym terenie. A jeśli nie, to w czym tkwi różnica pomiędzy poszczególnymi modelami?

Na pierwszy rzut oka, różnice pomiędzy kijkami do nordic walkingu i trekkingowymi jest niewielka – szczególnie jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia z żadnymi z nich. W rzeczywistości jednak różnic jest wiele, a pomyłka w tej kwestii może w najlepszym wypadku skończyć się w frustracją w związku z niespełniającym swojego zadania sprzętem, w najgorszym zaś – kontuzją.  Mimo podobnego wyglądu, oba rodzaje różnią się bowiem między sobą w kilku istotnych kwestiach, które decydują o ich specyfice i przeznaczeniu – warto zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę w sklepie, by znaleźć model dedykowany konkretnej aktywności.

Podstawową różnicą jest budowa – kijki nordic walkingu zostały zaprojektowane tak, by ułatwiać odpychanie się od podłoża oraz działać stymulująco na pracę górnych partii mięśniowych.  Nie bez znaczenia jest także fakt, że tę dyscyplinę najczęściej uprawia się na stosunkowo płaskim i jednorodnym terenie takim jak las, parkowe alejki czy ścieżki. W przypadku kijków trekkingowych sprawa przedstawia się zupełnie inaczej – stworzono je tak, by ułatwiały wędrówki i poprawiały bezpieczeństwo po zróżnicowanym i wymagającym terenie. Nie są koniecznym elementem wyposażenia podczas chodzenia w terenie, chociaż trzeba przyznać, że to przydatny element ekwipunku – pozwalają podpierać się i odpychać podczas trudniejszych podejść, szczególnie w przypadku nierównego i kamienistego podłożą. Kije trekkingowe minimalizują także ryzyko poślizgnięcia się i upadku, zwłaszcza podczas chodzenia w dół po oblodzonej i śliskiej nawierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *