Kije trekkingowe i kije do nordic walking – czy jest między nimi jakaś różnica? Cz.II

Pozostajemy w temacie kijków trekkingowych oraz kijków do nordic walking, których wybór może dostarczyć nie lada problemów. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, w praktyce znacznie się od siebie różnią, co wynika bezpośrednio z ich przeznaczenia. Dziś porównamy najważniejsze części obu rodzajów, by raz na zawsze rozwiać wątpliwości dotyczące wyboru.

Kijki trekkingowe od kijków do nordic walking różni przede wszystkim rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. W przypadku tych ostatnich dużą wagę przykłada się do tego, jak sporą część ich  składu stanowiło włókna węglowego. Wynika to przede wszystkim z właściwości amortyzujących tego surowca, bowiem im go więcej, tym lepiej amortyzują one drgania po dotknięciu podłoża. To z kolei bezpośrednio wpływa na zmniejszenie ich oddziaływań na stawy górnych kończyn. Nie bez znaczenia jest fakt, duża zawartość włókna węglowego wpływa na dynamikę chodzenia, poprawiając ją i sprawiając, że cały trening jest bardziej efektywny. W przypadku kijków trekkingowych największy nacisk kładzie się na to, by zapewniały maksymalną stabilność oraz były solidne wykonanie – bezpośrednio przekłada się to bowiem na zminimalizowanie ryzyka upadku. Ponad to kije trekkingowe powinny być na tyle wytrzymałe, by bez problemu wytrzymały nacisk dorosłej osoby i by można było bezpiecznie się o nie oprzeć. Ważna jest też waga – kije powinny być lekkie, tak by nie stanowiły dodatkowego obciążenia. Z tego względu do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się aluminium, które spełnia wszystkie te kryteria.  

Oba rodzaje kijków różnią się między sobą także w kwestii budowy. Dobre kije trekkingowe, wyposażone są w mechanizm teleskopowy, który umożliwia łatwe złożenie i transport oraz dopasowanie ich wysokości do specyfiki. Z kolei kije do nordic walkingu powinny dobrze chronić mięśnie ramion i stawy przed drganiami powstałymi podczas marszu, dlatego składają się jednej, zwartej części.

Różnice w obu typach kijków można zauważyć także w górnej części, zwłaszcza  w paskach i rękawiczkach. W kijkach trekkingowych, najczęściej stosuje się proste paski zazwyczaj zakładane po prostu na nadgarstki, co uniemożliwia przypadkowe wypuszczenie ich z rąk. Z kolei kije do nordic walkingu wyposażone są w specjalnie zaprojektowane paski z dodatkowym otworem na kciuki. Ich kształt pozwala na  odpowiednią pracy dłoni oraz wykonywanie prawidłowego, harmonijnego i płynnego ruchu rąk.  

Oba rodzaje kijków różnią się między sobą także w kwestii budowy. Jeśli poszukujesz dobrych kijków do trekkingu, najlepiej wybrać modele wyposażone w mechanizm teleskopowy. Jego zastosowanie umożliwia łatwy transport kijków, szybkie składanie i przede wszystkim regulowanie ich wysokości do specyfiki i rodzaju terenu. Jeśli zależy Ci na kijkach do nordic walkingu, które będą maksymalnie chroniły mięśnie ramion i stawy przed drganiami powstałymi podczas marszu, wybierz raczej proste, jednoczęściowe modele, które niwelują większość drgań. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *