Kije trekkingowe i kije do nordic walking – czy jest między nimi jakaś różnica? Cz.II

Pozostajemy w temacie kijków trekkingowych oraz kijków do nordic walking, których wybór może dostarczyć nie lada problemów. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, w praktyce znacznie się od siebie różnią, co wynika bezpośrednio z ich przeznaczenia. Dziś porównamy najważniejsze części obu rodzajów, by raz na zawsze rozwiać wątpliwości dotyczące wyboru.

Kijki trekkingowe od kijków do nordic walking różni przede wszystkim rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. W przypadku tych ostatnich dużą wagę przykłada się do tego, jak sporą część ich  składu stanowiło włókna węglowego. Wynika to przede wszystkim z właściwości amortyzujących tego surowca, bowiem im go więcej, tym lepiej amortyzują one drgania po dotknięciu podłoża. To z kolei bezpośrednio wpływa na zmniejszenie ich oddziaływań na stawy górnych kończyn. Nie bez znaczenia jest fakt, duża zawartość włókna węglowego wpływa na dynamikę chodzenia, poprawiając ją i sprawiając, że cały trening jest bardziej efektywny. W przypadku kijków trekkingowych największy nacisk kładzie się na to, by zapewniały maksymalną stabilność oraz były solidne wykonanie – bezpośrednio przekłada się to bowiem na zminimalizowanie ryzyka upadku. Ponad to kije trekkingowe powinny być na tyle wytrzymałe, by bez problemu wytrzymały nacisk dorosłej osoby i by można było bezpiecznie się o nie oprzeć. Ważna jest też waga – kije powinny być lekkie, tak by nie stanowiły dodatkowego obciążenia. Z tego względu do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się aluminium, które spełnia wszystkie te kryteria.  

Oba rodzaje kijków różnią się między sobą także w kwestii budowy. Dobre kije trekkingowe, wyposażone są w mechanizm teleskopowy, który umożliwia łatwe złożenie i transport oraz dopasowanie ich wysokości do specyfiki. Z kolei kije do nordic walkingu powinny dobrze chronić mięśnie ramion i stawy przed drganiami powstałymi podczas marszu, dlatego składają się jednej, zwartej części.

Różnice w obu typach kijków można zauważyć także w górnej części, zwłaszcza  w paskach i rękawiczkach. W kijkach trekkingowych, najczęściej stosuje się proste paski zazwyczaj zakładane po prostu na nadgarstki, co uniemożliwia przypadkowe wypuszczenie ich z rąk. Z kolei kije do nordic walkingu wyposażone są w specjalnie zaprojektowane paski z dodatkowym otworem na kciuki. Ich kształt pozwala na  odpowiednią pracy dłoni oraz wykonywanie prawidłowego, harmonijnego i płynnego ruchu rąk.  

Oba rodzaje kijków różnią się między sobą także w kwestii budowy. Jeśli poszukujesz dobrych kijków do trekkingu, najlepiej wybrać modele wyposażone w mechanizm teleskopowy. Jego zastosowanie umożliwia łatwy transport kijków, szybkie składanie i przede wszystkim regulowanie ich wysokości do specyfiki i rodzaju terenu. Jeśli zależy Ci na kijkach do nordic walkingu, które będą maksymalnie chroniły mięśnie ramion i stawy przed drganiami powstałymi podczas marszu, wybierz raczej proste, jednoczęściowe modele, które niwelują większość drgań. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *